56SP30-01-1-04N
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 56SP30-01-1-04N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 56SP30-01-1-04N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 4POS 200MA 115V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:PC Pin
Series:56
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:56SP3001104N
Operating Force:2.520 ~ 6.481gfm
Number of Positions:4
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 4 Position SP4T 200mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole
Depth Behind Panel:9.58mm
Current Rating:200mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:SP4T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm