56S30-01-2-06S
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 56S30-01-2-06S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 56S30-01-2-06S
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 6POS 200MA 115V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:56
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:56S3001206S
Operating Force:2.520 ~ 6.481gfm
Number of Positions:6
Number of Poles per Deck:2
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 6 Position DP6T 200mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:12.19mm
Current Rating:200mA (AC/DC)
Contact Timing:Shorting (MBB)
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:DP6T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm