567LMX250M2CG
Illinois Capacitor
567LMX250M2CG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 567LMX250M2CG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 567LMX250M2CG
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
(In US Dollars)
2380 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LMX
Ripple Current @ Low Frequency:1.85A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7195A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):444.1 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:560µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 444.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF