5611R10KL.53G
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5611R10KL.53G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5611R10KL.53G
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Taper:Linear
Series:5610
Rotation:Continuous
Resistive Material:Wirewound
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):3.5W
Number of Turns:1
Number of Gangs:3
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 3 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 3.5W Solder Turret
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:0.874" (22.20mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)