55PC2131-16-MST3-9CS2743
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 55PC2131-16-MST3-9CS2743 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 55PC2131-16-MST3-9CS2743
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description 55PC CABLE
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:16 AWG
Voltage:600V
Shield Type:Braid
Shield Material:Copper, Tinned
Shield Coverage:85%
Series:-
Other Names:532189-000
Operating Temperature:150°C
Number of Conductors:3
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Length:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:White
Jacket (Insulation) Thickness:0.0085" (0.216mm)
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.168" (4.27mm)
Detailed Description:3 Conductor Multi-Conductor Cable White 16 AWG Braid