55A0812-20-50-F929
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 55A0812-20-50-F929 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 55A0812-20-50-F929
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG G/B
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:20 AWG
Voltage:600V
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Ratings:-
Other Names:056500-000
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Green, Black Stripe
Jacket (Insulation) Thickness:0.009" (0.23mm)
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.058" (1.47mm)
Features:-
Detailed Description:20 AWG Hook-Up, Dual Wall Wire 19/32 Green, Black Stripe 600V