53HS15-03B24S
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 53HS15-03B24S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 53HS15-03B24S
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY MILITARY, SHAFT/PA
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:53
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:14 ~ 58gfm
Number of Positions:24
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:3
Mounting Type:Panel Mount
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 24 Position SP24T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:40.18mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Shorting (MBB)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:Gold
Circuit per Deck:SP24T
Angle of Throw:15°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:11.10mm