532802B02500G
Aavid Thermalloy
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 532802B02500G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 532802B02500G
Manufacturer Aavid Thermalloy
Description BOARD LEVEL HEAT SINK
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Width:1.650" (41.91mm)
Type:Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural:4.20°C/W
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:2.00°C/W @ 200 LFM
Shape:Rectangular, Fins
Series:-
Power Dissipation @ Temperature Rise:6.0W @ 30°C
Package Cooled:TO-220
Other Names:041701
Material Finish:Black Anodized
Material:Aluminum
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Length:2.500" (63.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Off Base (Height of Fin):1.000" (25.40mm)
Diameter:-
Detailed Description:Heat Sink TO-220 Aluminum 6.0W @ 30°C Board Level, Vertical