531302B02500G
Aavid Thermalloy
531302B02500G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 531302B02500G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 531302B02500G
Manufacturer Aavid Thermalloy
Description HEATSINK TO-220 H=2.5" BLK W/PIN
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Width:1.375" (34.93mm)
Type:Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural:8.00°C/W
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:4.00°C/W @ 500 LFM
Shape:Rectangular, Fins
Series:-
Power Dissipation @ Temperature Rise:6.0W @ 40°C
Package Cooled:TO-220, TO-202
Other Names:041678
HS386
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material Finish:Black Anodized
Material:Aluminum
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Length:2.500" (63.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Off Base (Height of Fin):0.500" (12.70mm)
Diameter:-
Detailed Description:Heat Sink TO-220, TO-202 Aluminum 6.0W @ 40°C Board Level, Vertical