5280-8PG-328
Conxall / Switchcraft
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5280-8PG-328 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5280-8PG-328
Manufacturer Conxall / Switchcraft
Description CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 21 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600V
Termination:Crimp
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:-
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Series:Multi-Con-X®
Packaging:Bulk
Other Names:5280-8PG-328-ND
SC3444
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:8
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Weathertight
Features:Backshell
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:5.6A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Color:Black
Cable Opening:0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm)