520.01-WHT
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 520.01-WHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 520.01-WHT
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:35V
Type:Standard
Termination Style:PC Pin
Switch Function:Off-Mom
Series:520
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Other Names:520-01-3
A800102
EG1408
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard Through Hole
Current Rating:10mA (DC)