51S22-01-1-16S
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 51S22-01-1-16S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 51S22-01-1-16S
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:51
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.45mm Dia
Other Names:51S2201116S
Operating Force:5.761 ~ 17gfm
Number of Positions:16
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Continuous
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 16 Position SP16T 150mA (AC), 200mA (DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:18.77mm
Current Rating:150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing:Shorting (MBB)
Contact Material:-
Contact Finish:Gold
Circuit per Deck:SP16T
Angle of Throw:22.5°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm