EDAC Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 516-020-000-310 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 516-020-000-310
Manufacturer EDAC Inc.
Description RACK AND PANEL CONNECTOR
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Series:516
Pitch:0.150" (3.81mm)
Packaging:Bulk
Number of Rows:4
Number of Positions:20
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Varies by Contact
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Backshell
Detailed Description:20 Position Housing for Non-Gendered Contacts Connector Gray Varies by Contact Rack and Panel