511D397M050DK4D
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 511D397M050DK4D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 511D397M050DK4D
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
(In US Dollars)
335 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:511D
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:390µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF