50TRV47M8X10.5
Rubycon
50TRV47M8X10.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 50TRV47M8X10.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 50TRV47M8X10.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
5000 pcs12500 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:TRV
Ripple Current @ Low Frequency:175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:350mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:1189-3568-2
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:360 mOhms
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF