50LSQ22000M36X98
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 50LSQ22000M36X98 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 50LSQ22000M36X98
Manufacturer Rubycon
Description SCREW TERMINAL
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Series:LSQ
Ripple Current @ Low Frequency:5.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.588A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.976" (101.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22000µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:22000µF