506WLSN3R30KT350T
American Technical Ceramics
506WLSN3R30KT350T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 506WLSN3R30KT350T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 506WLSN3R30KT350T
Manufacturer American Technical Ceramics
Description FIXED IND 3.3UH 350MA 1.2 OHM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.127" L x 0.080" W (3.23mm x 2.03mm)
Shielding:Unshielded
Series:506WLS
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:1284-1322-2
ATC506WLSN3R30KT350T
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:3.3µH
Height - Seated (Max):0.105" (2.67mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:3.3µH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 1.2 Ohm Nonstandard
DC Resistance (DCR):1.2 Ohm
Current Rating:350mA