500MXG56MEFC20X35
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 500MXG56MEFC20X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 500MXG56MEFC20X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 56UF 20% 500V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Series:MXG
Ripple Current @ Low Frequency:670mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:938mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:56µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:56µF