500601T300BC2A
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 500601T300BC2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 500601T300BC2A
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 600UF 300V SCREW
(In US Dollars)
42 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:-
Series:500
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 95°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:600µF 300V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 95°C
Capacitance:600µF