4SXE120M
Rubycon
4SXE120M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4SXE120M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 4SXE120M
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:PC-CON, SXE
Ripple Current @ High Frequency:3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:1189-1645-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:120µF 4V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF