48IMR40-0505-2
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 48IMR40-0505-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 48IMR40-0505-2
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER +/-5V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:3.94" L x 2.75" W x 0.90" H (100.0mm x 70.0mm x 23.0mm)
Series:IMR40
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:7-DIP Module
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:OCP, SCP
Efficiency:82%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 8A, 500mA 36V - 72V Input
Current - Output (Max):8A, 500mA