4816P-1-221LF
Bourns, Inc.
4816P-1-221LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4816P-1-221LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 4816P-1-221LF
Manufacturer Bourns
Description Res Thick Film NET 220 Ohm 2% 1.28W ±100ppm/C ISOL Molded 16-Pin SOM Gull Wing SMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 31067 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:16-SOM
Size / Dimension:0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):220
Power Per Element:160mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Other Names:4816P-1-221LF-ND
4816P-1-221LFTR
4816P1221LF
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Resistors:8
Number of Pins:16
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)
Detailed Description:220 Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)