475MXK120MEFCSN22X30
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 475MXK120MEFCSN22X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 475MXK120MEFCSN22X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 120UF 20% 475V SNAP-IN
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs200 pcs
600 pcs1000 pcs2600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:475V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:MXK
Ripple Current @ Low Frequency:970mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.358A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:1189-4279
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 475V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF