474K400RA6-FA
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 474K400RA6-FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 474K400RA6-FA
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
5200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.650" L x 0.290" W (16.50mm x 7.37mm)
Series:Angstor® RA
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.440" (11.18mm)
Features:Long Life, Low ESR
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 160V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF