450VXG100MEFCSN22X30
Buy 450VXG100MEFCSN22X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450VXG100MEFCSN22X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:VXG
Ripple Current @ Low Frequency:880mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.232A @ 10kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF