450USG560MEFC35X40
Rubycon
450USG560MEFC35X40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450USG560MEFC35X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450USG560MEFC35X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:2.82A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.948A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:560µF