450USC470MEFC30X50
Buy 450USC470MEFC30X50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450USC470MEFC30X50
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:USC
Ripple Current @ Low Frequency:2.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.71A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF