450UFG820MBN45X50
Rubycon
450UFG820MBN45X50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450UFG820MBN45X50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450UFG820MBN45X50
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 56 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Series:UFG
Ripple Current @ Low Frequency:4.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.44A @ 10kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-3583
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:820µF