450TXW33MEFC12.5X30
Rubycon
450TXW33MEFC12.5X30
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450TXW33MEFC12.5X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450TXW33MEFC12.5X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:TXW
Ripple Current @ Low Frequency:370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:555mA @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-1387
450TXW33MEFC125X30
450TXW33MEFCEFR12.5X30
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF