450BXC2.2MEFC10X16
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450BXC2.2MEFC10X16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450BXC2.2MEFC10X16
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:BXC
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2.2µF