44M30-05B12S
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 44M30-05B12S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 44M30-05B12S
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 85 30 DEG 5 DECK,
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:44
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:5.761 ~ 83gfm
Number of Positions:12
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:-
Mounting Type:Panel Mount
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 12 Position SP12T 1A (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:-
Current Rating:1A (AC/DC)
Contact Timing:Shorting (MBB)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP12T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:11.10mm