Curtis Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 430601-04-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 430601-04-0
Manufacturer Curtis Industries
Description CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.438"
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Wire Gauge:12-22 AWG
Voltage Rating:600V
Top Termination:Screws
Terminal Screw Material:-
Terminal Screw Finish:-
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:43000
Pitch:0.438" (11.12mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:105°C
Number of Wire Entries:4
Number of Rows:1
Number of Circuits:4
Mounting Type:Chassis, Panel; Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Polypropylene (PP)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Flange
Detailed Description:4 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws
Current Rating:20A