420TXW100MEFCCC16X40
Rubycon
420TXW100MEFCCC16X40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 420TXW100MEFCCC16X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 420TXW100MEFCCC16X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:TXW
Ripple Current @ Low Frequency:730mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.09A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-1347
420TXW100MEFCEFR16X40
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:45 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF