420KXW68MEFC16X25
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 420KXW68MEFC16X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 420KXW68MEFC16X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KXW
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF