416F40612CDT
CTS Electronic Components
416F40612CDT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 416F40612CDT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 416F40612CDT
Manufacturer CTS Electronic Components
Description CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:MHz Crystal
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Series:416
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Operating Mode:Fundamental
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Load Capacitance:18pF
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)
Frequency Tolerance:±10ppm
Frequency Stability:±20ppm
Frequency:40.61MHz
ESR (Equivalent Series Resistance):100 Ohms
Detailed Description:40.61MHz ±10ppm Crystal 18pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead