4116R-3-391/821
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4116R-3-391/821 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 4116R-3-391/821
Manufacturer Bourns, Inc.
Description RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:16-DIP
Size / Dimension:0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Series:4100R
Resistor-Ratio-Drift:50 ppm/°C
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):390, 820
Power Per Element:125mW
Packaging:Tube
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Resistors:28
Number of Pins:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):0.185" (4.69mm)
Detailed Description:390, 820 Ohm ±2% 125mW Power Per Element Dual Terminator 28 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)