4116R-1-820LF
Buy 4116R-1-820LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 4116R-1-820LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16DIP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 813 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:16-DIP
Size / Dimension:0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Series:4100R
Resistor-Ratio-Drift:50 ppm/°C
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):82
Power Per Element:250mW
Packaging:Tube
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)
Other Names:4116R1820LF
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Resistors:8
Number of Pins:16
Height - Seated (Max):0.185" (4.69mm)
Detailed Description:82 Ohm ±2% 250mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)