409CMQ150
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
409CMQ150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 409CMQ150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 409CMQ150
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V PRM4
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.03V @ 200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:PRM4 (Isolated)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM4
Other Names:1655-1333
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Chassis Mount PRM4
Current - Reverse Leakage @ Vr:6mA @ 150V