4017W2PAM61A10X
Conec
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4017W2PAM61A10X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 4017W2PAM61A10X
Manufacturer Conec
Description CONN D-SUB PLUG 17P STR SLDR CUP
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Wire Gauge:16-20 AWG
Voltage Rating:250V
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) - 17W2
Shell Material, Finish:Copper Alloy, Tin Plated
Series:-
Packaging:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions:17 (15 + 2 Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Current Rating:7.5A, 10A