400VXG680MEFCSN35X50
Buy 400VXG680MEFCSN35X50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400VXG680MEFCSN35X50
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:VXG
Ripple Current @ Low Frequency:2.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.36A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:680µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF