400SXG120MEFCSN25X25
Buy 400SXG120MEFCSN25X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400SXG120MEFCSN25X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:SXG
Ripple Current @ Low Frequency:750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.05A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF