400SAW82MEFC18X30
Buy 400SAW82MEFC18X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400SAW82MEFC18X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:SAW
Ripple Current @ Low Frequency:380mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:437mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF