400QXW100MEFC14.5X35
Buy 400QXW100MEFC14.5X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400QXW100MEFC14.5X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:QXW
Ripple Current @ Low Frequency:700mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.05A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF