400LLE4.7MEFC10X12.5
Rubycon
400LLE4.7MEFC10X12.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400LLE4.7MEFC10X12.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400LLE4.7MEFC10X12.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:4.7µF
Surface Mount Land Size:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:LLE
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:-
Polarization:Radial, Can
Pitch - Connector:400V
Package / Case:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Capacitors:61mA
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:400LLE4.7MEFC10X12.5
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Expanded Description:4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:15000 Hrs @ 105°C