400LLE2.7MEFC8X11R5
Rubycon
400LLE2.7MEFC8X11R5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400LLE2.7MEFC8X11R5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400LLE2.7MEFC8X11R5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 48 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:LLE
Ripple Current @ Low Frequency:43mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-1328
400LLE27MEFC8X11R5
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.7µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2.7µF