400CFX4.7MEFCT810X16
Rubycon
400CFX4.7MEFCT810X16
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400CFX4.7MEFCT810X16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400CFX4.7MEFCT810X16
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:CFX
Ripple Current @ Low Frequency:44mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:400CFX4R7MEFCT810X16
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF