3EZ91D2/TR12
Microsemi
3EZ91D2/TR12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3EZ91D2/TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3EZ91D2/TR12
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 91V 3W DO204AL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):91V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:-
Power - Max:3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):115 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 91V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 69.2V