3ETL9-12.0
APEM Inc.
3ETL9-12.0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3ETL9-12.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3ETL9-12.0
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Termination Style:PC Pin
Switch Travel:1.00mm
Switch Function:Off-Mom
Series:Multimec® 3
Packaging:Tube
Outline:10.10mm x 10.10mm
Other Names:3ETL9120
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Operating Force:300gf
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Illumination:Non-Illuminated
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 24VDC
Circuit:SPST-NO
Actuator Type:Standard
Actuator Orientation:Top Actuated
Actuator Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Height off PCB, Vertical:12.00mm