EDAC Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 396-100-541-202 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 396-100-541-202
Manufacturer EDAC Inc.
Description CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .125
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Termination:Wire Wrap
Series:396
Read Out:Dual
Pitch:0.125" (3.18mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:50
Number of Positions:100
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Polyester Thermoplastic
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gender:Female
Flange Feature:Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.128" (3.25mm) Dia
Features:-
Contact Type:-
Contact Material:Copper, Nickel, Tin Alloy
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Color:Black
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Card Thickness:0.062" (1.57mm)