385MXC220MEFC35X25
Buy 385MXC220MEFC35X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 385MXC220MEFC35X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:385V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:MXC
Ripple Current @ Low Frequency:1.03A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.442A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 385V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF